אנסמבל יפו בארוק בקונצרט חגיגי לרגל חג המולד 

 

משתתפים:

 

מיכל אוקון – סופרן
איילה צימבלר – אלט
דוד נורטמן – טנור
יאיר פולישוק – באס

נעם שוס – כינור
יסקו היראטה – כינור
שרון רוזנר – ויולה דה גמבה
זהר שפי – עוגב

פרקים מתוך האורטוריה משיח של הנדל

שתי אריות מתוך אורטורית חג המולד של באך

המוטט "In dulci jubilo" מאת דיטריך בוקסטהודה

פרק מקהלה של הינריך שיץ

פרלוד 24 מספר בסי מינור (מתוך הפסנתר המושווה כרך ראשון) של באך

שירי מסורת נוצריים לחג המולד מאת מלחינים אנונימיים

מיזמור לילה שקט (stille Nacht) של גרובר – מול

יום חמישי, 20 בדצמבר 2007 התיבה, חצרות יפו (שד' ירושלים פינת סלמה)

(כניסה חופשית לצעירים מתחת לגיל 21) 

 

 

 

חג המולד שלי

בחג המולד אני אוהב להגיע לאירופה למשפחה אחת מאוד יקרה שאיתה אני כבר חגגתי מספר חגים נוצריים וכמה חגי מולד בחיי. אני עושה כאשר יש לי זמן וכאשר בא לי לחגוג בחיק משפחה יקר כמו משפחת פוגט בעיר רוטוויאל, גם מקימים עץ אשוח, מקשטים אותו ושמים מתנות יפות למרגלותיו. את משפחת פוגט אני מכיר דרך ההיסטוריון סטפן פוגט שמלמד היום באמשטרדם והוא חבר יקר מאוד שלי כבר יותר מעשר שנים. השנה גם-כן הוזמנתי לחגוג איתם, אבל לצערי לא אטוס לעיר השוואבית הזו ולמשפחה הנפלא של אליזבט והייץ, מרקוס, פיליפ ומארן.

נותר לי לחגוג את חג המולד השנה בישראל, ללא שירת כורלים ליד העץ שבפינת רחוב מוארת. זו חוויה מוזרה לשיר כורלים בשעה 16:00 בדיוק, בטמפרטורה של קור מתחת לאפס, אבל עם מצב רוח מרומם, וסיום של שירת ה-stille Nacht החביב.

בצהרי ערב החג הייתי מוזמן ללכת עם היינץ לכנסיית העיר הגדולה למיסה חגיגית, ולביצוע אורטוריית חג המולד של באך, אותה שמעתי כבר פעמיים בכנסייה זו – ותמיד אגב בביצוע שונה ומרגש.

שלג לא ירד בחוץ מזחלות של סוף דצמבר לא נראו באופק, רק טיפות של גשם על הכביש ברחוב שד' ירושלים היפואיות.

 

גם לא היה ממש קר, ואורות לא קישטו את השדרה היפואית – אולי זה עוד יקרה, אולי אם עירית ת"א (-יפו!) תואיל לזכור שבעיר הזו חיים גם תושבים נוצריים וישנן גם כמה כנסיות שפועלות באופן קבוע בעיר.

באולם דחוס בקהל של צעירים ומבוגרים, תשעה אמנים: זמרים, זמרות, ונגנים עשו לנו (פחות משבוע לפני חג המולד) חגיגה של מוזיקת ברוקית מצוינת.

אז ראשית ברכות לאנסמבל יפו בארוק על כך בחר לציין את חג המולד, ולהכניס את הולדתו של ישוע הנוצרי (משיח של מיליוני בני אדם בכול העולם) אל תוכנית הקונצרטים שלו.

כנראה שצריך להיות פרינג' אמיתי (גם עם מדובר במוזיקה רצינית כמו של שיץ, בוקסטהודה, באך והנדל), כדי להעיז לשים כדורים צבעוניים מתוך העוגב, וכדי לקשט את האולם האקוסטי הנפלא ביפו עבור מוזיקת ברוק עם קישוטיי חג המולד הצבעונים. כי כאשר ישתלבו המוזיקאים הצעירים הללו בתזמורות ממוסדות, קיים חשש אמיתי כי הלוקסוס הזה כבר לא יהיה נחלת הקונצרטים אותם עדיין הם יכולים לעצב על פי ראות עיניהם.

 

בתכנית המיוחדת בוצעה מוזיקה מתוך אורטוריית חג המולד של באך פרקים מתוך האורטוריה משיח של הנדל, מוטט של בוקסטהודה, מוטט של שיץ, פרלוד  מספר 24 בסי מינור (מתוך הפסנתר המושווה כרך ראשון) של באך, ומספר פרקים של מלחינים אנונימיים (וכמובן המזמור המובהק לחג המולד לילה שקט stille  Nacht – של גבור ומול).

היו שם הרבה חיוכים ותחושה מוזרה של חגיגיות.

החג הזה כנראה מוציא מן הישראלים איזה חיוך לא ברור של מבוכה, כאילו איזה בן משפחה אבוד, אך יקר ובכיר נולד לפני 2000 שנה – וכולם שמחים על הולדתו של הרך הזה, אשר לו יש אבא מאוד מיוחס – אם לומר את זה באופן מאוד עדין.

אבל החג הזה, הוא רק אמתלה לעניין האמיתי, והוא כמובן המוזיקה שהחג הזה קשורה איתו. ניגנתי בימי חיי הרבה כורל-פרלודים שהולחנו בזיקה להולדתו של משיח הנוצרים, והרבה כורלים שמעתי אשר שרים על הנס הזה שהתחולל לבני האדם מאותו אבא שבשמים. 
 

הקונצרט

הפעם יש לי את החשק להישאר חגיגי, אז לא אפרט יצירה אחרי יצירה, גם בגלל כמות הגדולה של היצירות שבוצעו בתיבה ביום חמישי האחרון, וגם בגלל האקלקטיות של הערב – כי היו בו מוזיקה גבוהה של באך ושיץ לצד קטעים פופולאריים של מלחינים אנונימיים וכמובן את ה- stille Nacht היפה של גרובר-מור (שהולחן אגב בעיירה זלצבורגית האוסטרית בתחילת המאה ה-19, כמזמור נוגה ומרגיע של תקופת הרסטורציה האירופית).
 

באנסמבל יפו בארוק ישנם נגנים צעירים ומוכשרים. אהבתי מאוד את הכנרת נעם שוס, שאני תמיד נהנה לשמוע אותה. אני אוהב את הרצינות שלה, את ההופעה הנעימה ובעיקר את הנגינה שלה. את הכנרת השניה, יסקו היראטה, אשר מנגנת יפה לטעמי פחות אהבתי (נראה לי שהיתה שם בעיה של ריכוז וחסר לי מדוייק של הניואנסים במוזיקה של באך למשל). 

 

שרון רוזנר על ויולה דה גמבה ניגן יפה, גם אם אני תמיד מחפש יותר לשמוע את הכלי הנפלא הזה – משהו יתר אקספרסיבי. גם זהר שפי על העוגב ניגנה טוב, למרות שרציתי לשמוע גם את הפוגה בסי מינור ולא רק את הפרלוד מתוך הכרך הראשון של הפסנתר המושווה – כן מבוצע על עוגב. אגב, נגינתי פעם את הפרלוד והפוגה האלו על עוגב. זהו פרלוד נפלא של באס מהלך, ושני קולות של דיסוננטים וקונסוננטים לחליפים. שפי עשתה קישוטים יפים, גם אם לא אהבתי את המקצב המנוקד שהיא נתנה למספר מהלכים מלודיים.

 

הזמרים היו החלק היותר חלש – אך גם שם היום יותר טובים ופחות טובים. אהבתי במיוחד את זמר הבאס יאיר פולישוק ששר מצוין ושומעים אותו שקוף ומדוייק בתוך הרביעיה.

גם הטנור דוד נורטמן היה טוב. הסופרן מיכל אוקון שרה סביר ואת איילה צימבלר פחות אהבתי. אני חושש שצריך יותר נסיון כדי להעיז לשיר מוזיקה מתוך אורטוריית חג המולד של באך – אך לא ארחיב את הדברים על המוזיקה הנפלא של האורטורייה הזו (אגב, נדמה לי שהיתה לנו ויולה!).

מכול מקום, אני מאחל לאנסמבל יפו בארוק לנעם שוס בעיקר, זמרים מקצועיים של ממש, שיוכולים לעמוד במשימה של ביצוע איכותי ברמה גבוהה שבאמת ראויה למוזיקה של באך, הנדל ושיץ.

ישנם קונצרטים נוספים בתכנון, אבל לצערי אין לי את התוכניה. אך לאנסמבל הרענן הזה, ישנו אתר באינטרנט ואתם מאוד מוזמנים לקרוא יותר על האמנים, ועל הקונצרטים שבהמשך העונה.
 
חג מולד של מוזיקת ברוק (ברובה), עם קמצוץ קריצה לקהל ושמץ של קיטש (God rest you…), אבל הביצוע היה יפה והמשאיר טעם לעוד ברוק, ולעוד ביצועים של הצעירים הללו.
 

באך וליאור נבוק בתיבה

היום אחרי הצהריים יישמעו פרלודים ופוגות מתוך "הפסנתר המושווה" של באך, וכן יצירה של ליאור נבוק.

הפסנתרניות גילה גולדשטיין, עפרה יצחקי ועינב ירדן.

 

היום, יום שבת ב-17:30 באולפן התיבה ביפו.

 

"התיבה" מתגלה כמקום מלא פעילות של מוזיקה מצויינת, הרצאות על מוזיקה וביצוע של מוזיקה חדישה.

 

ברכות לעושים במלאכה!

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מודעות פרסומת

מחשבה אחת על “ביקורת קונצרט: אנסמבל יפו בארוק בקונצרט חגיגי לחג המולד – חגיגה של עוגב וכנרת מצויינת!

  1. לדעתי רביעיית הזמרים נתנו הופעה טובה ומדוייקת, מגיע להם הרבה יותר קרדיט. במיוחד אהבתי את ההופעה של איילה צימבלר, במיוחד ב-bereite dich zion המרשים, הנוכחות שלה הורגשה על הבמה הצנועה של התיבה. מקווה לראות ממנה עוד הרבה בעתיד !

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s